Ricardo Cardoso HJK Klubi 04:een
Julkaistu: 13.01.2022 18.10

Ricardo Cardoso HJK Klubi 04:een

Viime vuoden elokuussa Kajaanin Hakan kansainvälisen yhteistyöverkoston avulla Ricardo Que Rosa Cardoso saapui Kajaaniin. Seuran rooli pelaajakehityspolkujen rakentajana antoi hienon ponnahduslaudan 20-vuotiaalle laitahyökkääjälle. Cardoso pelasi upean loppukauden ja työskenteli vakuuttavasti sekä maalintekijänä, että syöttäjänä.


Kauden jälkeen, viime syksynä maalitykki esiintyi HJK Klubi 04:n testeissä niin hyvin, että jatkaa uraansa nyt virallisesti Helsingissä 1+1 vuoden sopimuksella. Onnea Ricardo!

Päävalmentajamme Luis Figueiredo teki loppuvuodesta jatkosopimuksen Kajaanin Hakan kanssa ja saapuu Portugalin lämmöstä (no ainakin verrattuna suomen säähän) takaisin suomeen vielä tämän kuun aikana. Näin hän kertoo Hakan Scouting-osastosta ja siitä, miksi Ricardoa etsittiin ja miten hän löytyi.

"Jalkapalloseuraprojektimme tarkoituksena on urheilullisen menestyksen kehittäminen ja nuorten kykyjen löytäminen ammattilaisjalkapalloon. Tämä osa on yhtä tärkeä tai jopa tärkeämpi kuin urheilullinen menestys, koska se ylläpitää koko prosessia ja tarjoaa taloudellisen tuoton lyhyellä ja keskipitkällä aikavälillä.

Scouting-osaston luominen osoittaa tarpeellisuutensa niin analysoinnin välineenä, kuin kadonneiden nuorten kykyjen löytämisessäkin. Ja ennen kaikkea joukkueen pelimalliin ja valmentajan ideoihin sopivien nuorten kykyjen löytämisessä.

Jatkamme työtä, jotta Ricardoja löytyisi lisää ja että he löytävät Kajaanista ja Kajaanin Hakasta turvasataman kehittymiselle sekä ihmisenä, että ammattilaisena."

Tänään hän haastatteli vielä puhelimitse tuoretta HKJ:laista. Yleisöystävällisesti tässä haastattelu suomeksi:

Mitä ajattelit, kun kohdallesi tuli tilaisuus lähteä pelaamaan Suomeen? - Ajatuksena oli, että tulen Suomeen näyttämään itselleni, että olen elossa ja että minulla on voimaa toteuttaa tavoitteeni.

Mikä oli ensimmäinen mielikuvasi Suomesta? - Turvallinen maa täynnä mahdollisuuksia.

Mitä ajattelet Kajaanista ja Kajaanin Hakasta? - Kun tulin Kajaaniin, tunsin oloni tervetulleeksi. Kaikki toivottivat minut heti tervetulleeksi eivätkä he koskaan pettäneet lupauksiaan. Ihmiset hymyilivät ja seura luotti minuun.

Miten kuvailisit Kajaanissa vietettyä aikaa? -Kun tulin Kajaanin Hakaan, kollegani saivat oloni tuntumaan mukavalta. Seuran puheenjohtaja, valmentaja ja kaikki työntekijät auttoivat minua kaikista eniten. Onnistuin täyttämään kaikki odotukset, mitä seuralla oli minulle, ja myös omat odotukseni.

Mitä tavoittelet tulevaisuudessa? - Toivon kehittyväni tulevaisuudessa entistä enemmän ja parantaa tiettyjä asioita pelaamisessani. Lisäksi tavoitteenani on pelata Valioliigassa. Tiedän, että se tavoite on vaikea saavuttaa, mutta tiedän pystyväni siihen!

Haluaisitko sanoa jotakin tuleville pelaajille, jotka ovat ehkä tulossa Suomeen? - Pelaajille, jotka harkitsevat Suomeen tulemista, sanon vilpittömästi, että älä pelkää ottaa riskiä. Se on seikkailu. Täällä voit kasvaa paljon, paljon enemmän, kuin uskotkaan!

Haluatko sanoa jotain Kajaanin Hakan faneille, tai jollekulle erityisesti? - Näin lopuksi haluan sanoa suunnattoman suuret kiitokset kaikille kajaanilaisille ja Kajaanin Hakan kannattajille! Mutta erityisesti haluan kiittää presidentti Jarmo Anttosta ja hra Luis Figueiredoa siitä, että uskoitte minuun silloin, kun muut eivät. Haluan myös kiittää kaikkia joukkuetovereitani. Ilman teitä en koskaan olisi päässyt siihen, missä nyt olen.

Pääset lukemaan HJK:n artikkelin tästä linkistä

In August last year, Ricardo Que Rosa Cardoso arrived in Kajaani through Kajaanin Haka's international cooperation network. The club’s role as a builder of player development path provided a great springboard for the 20-year-old winger. Cardoso played a great final season and worked convincingly as both a scorer and a passer.

After the season, last autumn the goal cannon performed so well in the tests of HJK Klubi 04 that he now officially continues his career in Helsinki with a 1 + 1 year contract. Congratulations Ricardo!

At the end of the year, our head coach Luis Figueiredo signed an extension contract with Kajaanin Haka and will return to Finland from the warmth (well, compared to Finland's weather) of Portugal later this month. This is how he tells about Haka's Scouting department and why Ricardo was searched and how he was found.

"Our football club project aims to develop athletic success and find talented young people for professional football. This part is as important or even more important than athletic success because it sustains the whole process and provides financial returns in the short to medium term.

The creation of a scouting department demonstrates its need both as a tool for analysis and for finding the abilities of lost young people. And most of all, finding young talents that fit the team’s game model and coach’s ideas.

We will continue to work to find more Ricardos and for them to find a safe haven in Kajaani and Kajaanin Haka for development, both as a person and as a professional. "

Today, he still interviewed the new HJK player by telephone:

What were your thoughts when the opportunity came from Finland? - My thought was, I'm going to Finland to show myself that I'm still alive and that I still have the strength to achieve my goals.

What was your first impression about Finland? - A safe country full of opportunities.

What do you think of the city of Kajaani, and club? - The city of Kajaani is a very welcoming city, when I arrived here everyone welcomed me and they never let me down, people on the street always smiling at me. The club trust me.

How do you describe the time you spend in Kajaani? - When I arrived at Kajaani Haka, my colleagues made me feel comfortable, the president of the club and the coach and all the staff were the people who helped me the most. I managed to fulfill all the goals that the club had with me and also mine.

What are your goals for the future? - For the future I hope to evolve more and improve certain points in my game and I also have a goal of playing in the premier league, which I know is difficult to get there but I know I will achieve it.

Do you want to say something to future players who may come to Finland? - To players who are thinking of coming to Finland, the advice I have to give very sincerely is: I'm not afraid to take a risk on this adventure. Here you can grow much, much more than you think.

Do you want to say something to Kajaanin Haka fans, or to anyone in particular? - Finally, I want to say thank you to the people of Kajaani immensely, all the supporters of Kajaani Haka, but especially President Jarmo Antonenn and Mister Luís Figueiredo for believing in me when no one else did. I would also like to thank all my teammates who without them I would never have been able to get where I am.